Joanna Czapińska-Wróblewska – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki , laureatka odznaczenia Primus Inter Pares przyznanego przez Fundację na Rzecz Młodzieży Wybitnie Zdolnej i Jej Nauczycieli pod patronatem Prezydenta RP. Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach pianistycznych i kameralnych pracując pod kierunkiem artystów tej miary co Tatiana Szebanowa, Paweł Giliłow, Pierre Amoyal, Andrzej Tatarski i Maria Szwajgier-Kułakowska.
Od 1995 r. jako pianistka-kameralistka towarzyszy skrzypkom, wiolonczelistom i altowiolistom na międzynarodowych kursach i konkursach zdobywając liczne wyróżnienia za akompaniament. Koncertowała lub współpracowała z tak znanymi solistami i pedagogami jak: Jadwiga Kaliszewska, Jan Stanienda, Piotr Reichert, Marcin Baranowski, Bartosz Bryła , Bartłomiej Nizioł , Ivan Monighetti, Arto Noras, Konstanty Andrzej Kulka czy Vadim Brodski.
Jest regularnie zapraszana do udziału w projektach realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego. W swoim dorobku posiada nagrania CD – w duecie z kontrabasistą Szymonem Marciniakiem (2001) oraz skrzypaczką Katarzyną Bąkowską- płyta jubileuszowa z utworami I.J Paderewskiego wydana z okazji Roku Paderewskiego (2001).
Występowała na licznych festiwalach i koncertach w kraju i za granicą (Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Japonia, Austria, Czechy i Rumunia) prezentując najwybitniejsze utwory muzyki kameralnej.
Obecnie jest adiunktem w Katedrze Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi m.in. klasę zespołów kameralnych i nauki akompaniamentu.
Od roku 1997 związana również jako pedagog z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.